• 0541 942 2002 Bilgi & Servis İçin
  • info@bilgisayarci.net Hemen Bize Yazın!
  • İstanbul Avrupa Yakası Hizmet Bölgelerimiz

BIOS Pili ve Değiştirilmesi ?

BIOS pili değiştirilmesi gerekirmi ?

BIOS Pili ve Değiştirilmesi.

Karmaşık ve doğru cihazlar olan bilgisayarların işlevselliği, optimum performansı sağlamak için çok sayıda bileşene dayanır. Bu önemli bileşenlerin arasında BIOS pili de yer alıyor.

Anakart üzerinde bulunan ve CMOS pili olarak da bilinen BIOS pili, BIOS saatinin korunmasından ve sistem ayarlarının korunmasından sorumlu olan küçük, madeni para büyüklüğünde bir pildir. BIOS ayarlarında değişiklik yapılması veya bilgisayarın kapatılması durumunda bile sistem ayarlarının korunması gibi önemli bir görevi yerine getirir.

Diğer pillere benzer şekilde BIOS pili de yavaş yavaş gücünü kaybeder ve değiştirilmesi gerekir. BIOS pili bittiğinde, bilgisayarınız kapatıldığında tarih ve saat bilgilerinin yanı sıra sistem ayarlarını da kaybedebilir. Sonuç olarak, yeni bir pil satın almak ve süresi dolmuş BIOS pilini değiştirmek gerekir.

Tipik olarak BIOS pilinin değiştirilmesi işlemi, hassasiyet gerekliliği ve prosedürün yanlış uygulanması durumunda bilgisayarınıza zarar verme potansiyeli nedeniyle teknik servise emanet edilir.

Ancak bu konuda hiç bir bilgisi olmayan bir kimsenin bu işe yeltenmemesi gerekmektedir. hassas işlem olduğu için bilgisayarınızda arızaya neden olabilir.

Genel olarak, BIOS pili ve değiştirilmesi, bilgisayarınızın saatinin & genel performansının düzgün çalışmasını sağlamak için önemlidir. Bu nedenle, BIOS pilinizin durumunu düzenli olarak kontrol etmek ve gerektiğinde değiştirmek önemlidir.

Bilgisayar Servisi için
Hemen Bizi Arayın

0541 942 2002

info@bilgisayarci.net

Bilgisayar sorunlarınız ve arızalarınız için bizlerden anlık fiyat teklifi almak adına Whatsapp üzerinden yazabilirsiniz.
HEMEN ARA WHATSAPP